Edukacyjny Raport Środowiskowy

UROCZYSTE PODSUMOWANIE PROJEKTU SIERPECCY BADACZE

W dniu 30 września 2013 roku, w Centrum Kultury i Sztuki, odbyła się konferencja badawczo-naukowa, podsumowująca projekt „Sierpeccy badacze”. Realizatorami tego wydarzenia były trzy szkoły:

  • Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Armii Krajowej
  • Szkoła Podstawowa Nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego
  • Gimnazjum Miejskie im. Mikołaja Kopernika.

 

Prowadzący konferencję inspektor Wydziału Oświaty, Kultury i Zdrowia Marek Zdrojewski przedstawił ogólne założenia projektu, zaś burmistrz Marek Kośmider, podziękował wszystkim za zaangażowanie przy jego realizacji.

Głównym punktem spotkania była artystyczna  prezentacja realizowanych komponentów:

  • Nasza fauna i flora
  • Nasza pogoda
  • Nasza rzeka

Wykonawcami, tej interesującej części konferencji, byli uczniowie szkół uczestniczących w projekcie. Po prezentacji, wszyscy gości konferencji zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy, połączonej z galerią zdjęć przedstawiających efekty projektu.

W sumie „Sierpeckimi badaczami” zostało objętych 423 uczniów, w tym 220 dziewcząt i 203 chłopców. Całkowita wartość projektu - 720 930 PLN. Projekt realizowany był od września 2012 do końca września 2013 roku.

Projekt, pod wieloma względami, był wyjątkowym przedsięwzięciem. O jego  wyjątkowości świadczyć może ilość zebranego materiału badawczego oraz liczba przeprowadzonych badań i analiz. Efekty pracy uczniów i prowadzących projekt prezentuje Edukacyjny Raport Środowiskowy, który otrzymali uczestnicy konferencji. Raport, opublikowany w nakładzie 1200 egzemplarzy, trafi do szkół, Miejskiej Biblioteki oraz do Urzędu Miejskiego, jako materiał promocyjno-informacyjny naszego miasta.

W realizację projektu zaangażowana była bardzo duża liczba nauczycieli, którzy podczas zajęć wdrażali sierpeckich badaczy w tajniki naszej lokalnej przyrody. Odpowiedzialność za prawidłowe zrealizowanie projektu spoczęła na kadrze zarządzającej, którą stanowili: Edwin Tomaszewski – kierownik projektu, Teresa Jankowska – pracownik ds. obsługi finansowej, Paweł Rzemieniewski – pracownik ds. obsługi administracyjno - biurowej oraz koordynatorzy w poszczególnych szkołach – Agata Urbańska w SP nr 2, Barbara Woźnicka w SP Nr 3 oraz Agata Bartkowska w GM. Nadzór w imieniu miasta sprawował  Mariusz Urbański – Naczelnik Wydziału Promocji i Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Sierpcu.

 

BENEFICJENT PROJEKTU

Gmina Miasto Sierpc

ul. Piastowska 11 a

09-200 Sierpc

 

Tel. (0-24) 275-86-86

 Fax: (0-24) 275-86-33

 

 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.bip.sierpc.pl

 

 godziny pracy : poniedziałek 7.30 – 17.00, od wtorku do piątku 7.30 – 15.30

 

BIURO PROJEKTU "SIERPECCY BADACZE"

Szkoła Podstawowa Nr 3 w Sierpcu

ul. Konstytucji 3 Maja 8, p. 15
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.badacze.sierpc.pl

Sprawozdanie z wycieczki do Torunia



Wycieczka do Torunia zaczęła się o godzinie 6.30 we wtorek 26 marca 2013 r. Pod szkołą spotkaliśmy się z naszymi paniami prowadzącymi zajęcia i panią kierownik Dorotą Żelazko.
Najpierw zwiedzaliśmy Centrum Astronomiczne w Piwnicach pod Toruniem, które umieszczono w zabytkowym XIX-wiecznym dworze. Obserwowaliśmy tam radioteleskop, którego średnica wynosi 32 m - największy w Europie Środkowej i mniejszy 15 metrowy, radio satelitarne oraz ogromny mikroskop.
Potem, na Starym Mieście w Toruniu, spotkaliśmy się z przewodnikiem – panem Pawłem i odbyliśmy z nim spacer. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz i inne zabytki na toruńskiej Starówce. Następnie uczyliśmy się piec pierniki w Muzeum Mikołaja Kopernika. Były bardzo smaczne.
Kolejnym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt. „Wirująca Ziemia” i uczyliśmy się jak rozpoznawać gwiazdy, poznaliśmy podstawowe informacje związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi, zjawisko dnia i nocy oraz następstwo pór roku. W przystępny sposób poznaliśmy, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku, jaką rolę pełni Gwiazda Polarna oraz skąd biorą się fazy Księżyca.
Następnie zjedliśmy obiad w barze Małgośka i pojechaliśmy na Uniwersytet Mikołaja Kopernika na wydział Biologii i Nauk o Ziemi i tam uczestniczyliśmy w zajęciach pt. „Ziemia z satelity”.
Profesor prowadzący zajęcia pokazał nam zdjęcia satelitarne Ziemi, uczyliśmy się jak robi się mapy. Na zakończenie otrzymaliśmy pamiątkowe smycze i papierowy model Mikołaja Kopernika do złożenia.
Wycieczka była bardzo udana, wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.


Kinga Malec, Patrycja Liszewska

Materiały konferencyjne Sierpc, dn. 28 listopada 2012 r.

Więcej artykułów…

  1. Mapa strony - sitemap